Yeminli Tercüman

  1. Genel
  2. Yeminli Tercüman

Yeminli Tercüman Kimdir?

Üniversite eğitimlerini Mütercim – Tercümanlık ve Dil Bilimleri alanlarından tamamlayan kişilere tercüman adı verilir. Bunun yanı sıra yurt dışında aldığı eğitimle dil konusundaki yeterliliğini ispatlayan ve ilgili sınavları başarıyla geçen kişiler de tercüman olabilir. Bu noktada en önemli husus kişinin tercümanlık sırasında orijinal metnin diline hem de çevrilecek olan dile hâkim olmasıdır. Yeminli ve noter onaylı tercüme hizmeti sunan SKY Tercüme ailemiz bu hususu göz ardı etmeden, alanındaki en iyilerle çevirilerinizi gerçekleştirir. Tercümanlık mesleğinin kamu alanında etkin olabilmesini sağlayan ‘’yeminli’’ sıfatı ise belgelerinizin resmi devlet dairelerinde de geçerli olmasını sağlar. İlgili kurumlarda gerçekleştirilecek işlemler ancak ve ancak yeminli ve noter onaylı tercüme ile mümkündür.

Yeminsiz ve Yeminli Tercüman Arasındaki Fark

Yeminsiz ve yeminli tercüman arasındaki en keskin fark, çevrilen belgenin geçerliliğidir. Yeminli tercüman tarafından çevrilen ve kaşelenip, imzalanan bir belge ya da metin resmi dairelerde geçerlidir. Yemin tercümanın imza yetkisi vardır. Ancak yeminsiz tercümanın böyle bir yetkisi yoktur. Eğer devlet dairelerinde ya da resmi bir makamda işlem yaptıracaksanız ve çeviriye ihtiyacınız var SKY Tercümenin yeminli tercümanlarının yeminli ve noter onaylı tercüme hizmetinden faydalanabilir, tüm işlemlerinizin aksamadan tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

En çok merak edilen konulardan biri de yeminli tercümanın nasıl olunacağı yönündedir. Öncelikle dil bilen her kişinin yeminli tercüman olamayacağını belirtmek isteriz. Dilde yetkin olunduğunu kanıtlayacak evraklarınız olmalıdır. Eğer İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünden mezunsanız lisans diplomanız ve not ortalamalarınızın yer aldığı transkriptiniz gerekir. Bunun yanı sıra IELTS ve TOEFL sınavlarından aldığınız sonuçlar da oldukça önemlidir. Yabancı dil için aldığınız, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalara da ihtiyaç duyulabilir. Gerekli belgelerinizin ve sınav sonuçlarınızın olması durumunda noter tasdikli tercüme yapabilmek için en yakın notere gitmeniz ve başvurunuz yapmanız yeterlidir. Noterin gerekli evrakları uygun görmesi ve yeminli tercümanlık yapabileceğinize onay vermesi durumunda size noter tasdikli yeminli tercüme, gelen yabancı evrak kabulü, evrak kabul unsurları, çeviri evrakı ve daha birçok konuda yapacağı açıklamalarla sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Tercüman Yemini Nasıl Edilir?

Notere yaptığınız yeminli tercüme başvurusunun kabul olması durumunda gerçekleştirmeniz gereken bir aşama daha kalıyor; tercüman yemini. Noter tarafından hazırlanan yemin zabtını yine noter huzurunda, yüksek sesle okumanız gerekir. Zabt okuması bittikten sonra yemininizi etmiş bir şekilde zabtı onaylamak adına imzalarınızı vermeniz yeterlidir. Tüm bu aşamaların ardından yeminli tercüman olarak iş hayatına atılabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi devlet dairelerinde kullanılmak üzere getireceğiniz tüm belgelerin kesinlikle Türkçe ’ye çevrilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde belgeleriniz onaylanmaz ve mühürlenmez. Yurt dışından aldığınız ve çevirisini yaptırmadığınız bir belge ile başvurularınızı tamamlamanız mümkün değildir. Ancak bu noktada da kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir detay daha bulunmaktadır. Gideceğiniz noter bu konuda sizi yönlendirecektir. Noterin yönlendirdiği yeminli tercüme bürosundan ya da yeminli tercümandan belgelerinizin çevrilmesini isteyebilirsiniz. Farklı bir tercüme bürosunun ya da tercümanın imzasını başvuruda bulunduğunuz noter birimi kabul etmeyebilir.

SKY Tercüme Yeminli Tercüman Kadrosu

SKY Tercüme Türkiye’nin dört bir yanına alanında uzman, yeminli tercüman kadrosu ile hizmet vermektedir. 100’ü aşkın dil seçeneği ile aradığınıza anında ulaşmanızı sağlayan SKY Tercüme ailesi işini aşkla ve titizlikle yapar. Belgeleriniz en doğru şekilde istenilen dile çevrilir ve sonrasında tüm devlet dairelerinde geçerli olacak bir şekilde size teslim edilir. Uygun tercüme fiyatları ile rahat bir nefes almanızı sağlayan ailemize ulaşmak ve yeminli tercüme hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp us